Kvindelandshold

Se landsholdet træne

6 anbefalinger
 
Du er velkommen til at kigge med, næsten hver gang kvindelandsholdet træner.

Næste fastsatte opgave på hjemmebane for kvindelandsholdet er i Vejle i juni 2012.
Træningstiderne vil fremgå her på siden i god tid inden kampen.

Under landsholdets ophold i Vejle har du løbende mulighed for at møde spillerne og se dem træne. Det er naturligvis gratis at overvære landsholdets træninger. 

Du kan se landsholdets program her.


Træningspas åbne for publikum:
Dag        Tid        Sted Bemærkninger
Træningstider og steder kan ses her på siden i god tid før en landskamp.
 
 
Træningen foregår på:
Træningsstedet vil blive annonceret her når træningssted og tid er på plads.

OBS: Ændringer til planlagte træninger.
Træningssituationen, skader hos spillerne, vejret og banens beskaffenhed kan betyde, at landstræner Kenneth Heiner-Møller ændrer eller helt aflyser de planlagte træninger med kort varsel.

Vi forsøger at opdatere oplysningerne om træningerne her på siderne.

Autografer:
Landsholdsspillerne plejer at være flinke til at skrive autografer.
 
Regn og koldt vejr kan imidlertid betyde, at det er vigtigt, at spillerne kommer hurtigt i gang med træningen, og kommer hurtigt tilbage til hotellet igen efter træningen.
Hvis du gerne vil have en autograf eller to fra nogle af spillerne, kan du forsøge at sikre dig autograferne ved at kontakte spillerne, når de er på vej til eller fra træningen. Men altid udenfor banen. 
 
Ophold ved banen:
Landsholdet træner på banen, og publikum bedes venligst respektere dette - publikum er selvfølgelig velkommen til at tage opstilling uden for banen og det teknisk område - eller hvor det anvises af de tilstedeværende stadion og DBU-repræsentanter.
 
Banen er et arbejdsområde, der er forbeholdt spillerne, trænerne og øvrige personer med tilknytning til landsholdet og DBU.  
Der er således ingen adgang på banen uden forudgående aftale med DBU.
 
Pas på skæve skud:
Det sker jo også, at landsholdsspillere sparker forbi målet, eller sender en skæv aflevering af sted.
Derfor er det specielt vigtigt af hensyn til de børn, der overværer træningerne, at de opholder sig udenfor hegnet.
 
Aflysninger og ændringer:

Planlagte presseaktiviteter kan blive udsat for aflysninger og ændringer med kort varsel, på foranledning af cheftræneren. Så tjek informationerne her på siden løbende.
Vi beklager på forhånd generne ved sådanne beslutninger

 

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: