U14 talenttræning

U14 talenttræning, piger tilbydes i sæsonen 2017/18 udvalgte spillere årgang 2004.

Organisation, antal spillere:

170 klubber fra hele landet har indstillet ca. 500 spillere til U14 talenttræning og disse spillere vil i løbet af august og september deltage i udtagelsessamlinger.

Efter udtagelsessamlingerne udvælges ca. 150 spillere til deltagelse i det kommende sæsons U14 talentsamlinger. I perioden 1. september til den 31. juli. vil der blive afholdt ca. 15 samlinger i hvert af de 6 områder.

Talentsamlingerne, der har forskellig varighed, løber over to timer en hverdagsaften eller som heldagstræninger med to træningspas på samme dag. To gange i løbet af sæsonen bliver spillerne indbudt til en samling over en weekend. 

Ud fra en helhedsvurdering af spillerne vil der blive udtaget ca. 50 spillere, der efter sommerferien 2018 bliver tilbudt deltagelse på U15 talenttræning.

Stabilitets- og styrketræning

Spillerne, der deltager i U14 talenttræning, skal lave stabilitets- og styrketræning 2 gange om ugen. Programmet som DBU anbefaler kan ses her.

Stabilitets- og styrketræningsprogrammet er udarbejdet med henblik på at ruste spillerne til fremtiden, både hvad angår tilpasning til øget træningsmængde, prioritet af styrketræning og specielt forebyggelse af knæskader. Knæ-øvelserne er udarbejdet i samarbejde med Mette Zebis, som er specialist på området og som bl.a. i samarbejde med DBU forsker i forebyggelse af knæskader.

Årgang 2005

Det er muligt at indstille spillere årgang 2005 til U14 talenttræning primo juni 2018.

Spillere, der ikke har dansk statsborgerskab

Spillere, der ikke har dansk statsborgerskab, kan deltage på U14 og U15 talenttræning, men ikke på ungdomslandsholdene. Se yderligere information her.

U14 Talenttrænere

U14 talenttræning varetages af følgende trænere:

Område Navn
Sjælland Vest Kasper Nielsen
Sjælland Øst Thomas Rasmussen
Fyn Morten Christiansen
Jylland Syd Jesper Skou Bendixen
Jylland Midt Lars-Michael Andreasen
Jylland Nord Lasse Bigum

 

Datoplan for U14 talenttræning  (opdateres løbende)

Fyn
Dato Tidsrum Sted
Tirsdag den 10. oktober Kl. 18.00 - 20.00 Tommerup
Søndag den 5. november Kl. 10.00 - 15.30  Tommerup 
Tirsdag den 14. november Kl. 18.00 - 20.00 Glamsdalen efterskole 
Den 25. - 26. november  Weekendsamling  Næstved 
Lørdag den 9. december Kl. 10.00 - 15.30  Tommerup 
Søndag den 14. januar 2018 Kl. 10.00 - 15.30   Tommerup 
Søndag den 4. februar Kl. 10.00 - 16.00  Marienlyst 
Søndag den 25. februar Kl. 10.00 - 15.30  Efterskolen ved Nyborg 
Søndag den 11. marts Kl. 10.00 - 15.30  Glamsdalen efterskole 
Tirsdag den 3. april  Kl. 18.00 - 20.00  Tommerup 
Den 21.-22. april Weekendsamling  Tårup 
     
Sjælland Vest
Dato Tidsrum Sted
Mandag den 11. september Kl. 18.00 - 19.45 Svogerslev
Onsdag den 27. september  Kl. 17.30 - 19.00  Svogerslev 
Onsdag den 25. oktober Kl. 18.00 - 19.30  Hvalsø 
Søndag den 12. november Kl. 10.00 - 15.00  DBU, Brøndby 
Den 25. - 26. november Weekendsamling  Næstved 
Onsdag den 6. december Kl. 18.00 - 19.30  Topdanmark Hallen, Ballerup 
Lørdag den 6. januar 2018 Kl. 10.00 - 15.00 DBU, Brøndby 
Søndag den 4. februar Kl. 10.00 - 15.00  DBU, Brøndby 
Søndag den 25. februar Kl. 11.00 - 16.00  DBU, Brøndby 
Søndag den 18. marts  Kl. 10.00 - 15.00  DBU, Brøndby 
Den 21.-22. april
Weekendsamling  Tårup  
Sjælland Øst
Dato Tidsrum Sted
Mandag den 11. september Kl. 17.30 - 19.30 Birkerød
Mandag den 25. september  Kl. 17.30 - 19.30  Birkerød 
Mandag den 9. oktober Kl. 17.00 - 18.30  Birkerød 
Mandag den 30. oktober Kl. 18.00 - 20.00  Topdanmark Hallen, Ballerup  
Søndag den 19. november Kl. 9.30 - 11.30  DBU Brøndby 
Den 25. - 26. november Weekendsamling  Næstved 
Søndag den 10. december Kl. 9.30 - 14.00  DBU, Brøndby 
Søndag den 14. januar 2018 Kl. 9.30 - 14.00  DBU, Brøndby 
Lørdag den 27. januar  Kl. 10.00 - 16.00  Stadome, Ikast 
Søndag den 25. februar  Kl. 9.30 - 14.00  DBU, Brøndby 
Lørdag den 17. marts Kl. 9.30 - 14.00 DBU, Brøndby 
Den 21.-22. april Weekendsamling  Tårup 
Jylland Syd
Dato Tidsrum Sted
Onsdag den 4. oktober Kl. 18.00 - 20.00 Bramdrupdam
Onsdag den 25. oktober  Kl. 18.00 - 20.00  Aabenraa 
Onsdag den 8. november Kl. 18.00 - 20.00  Rødding 
Den 18. - 19. november Weekendsamling  Stadome, Ikast
Søndag den 10. december Kl. 10.00 - 16.00  Vinding 
Søndag den 14. januar 2018 Kl. 9.30 - 15.30  Varde Fritidscenter 
Søndag den 4. februar Kl. 10.00 - 16.00 Marienlyst 
Søndag den 25. februar  Kl. 9.30 - 15.30  Bramdrupdam 
Søndag den 11. marts Kl. 9.30 - 15.30  Vinding 
Lørdag den 24. marts Kl. 9.30 - 15.30  Rødding 
Den 13. - 15. april Weekendsamling  Malente, Tyskland 
Jylland Midt
Dato Tidsrum Sted
Mandag den 9. oktober Kl. 18.00 - 20.00 Vildbjerg
Mandag den 23. oktober Kl. 18.00 - 20.00  Hørning
Fredag den 10. november  Kl. 16.30 - 20.00  Kjellerup 
Den 18. - 19. november Weekendsamling  Stadome, Ikast 
Lørdag den 2. december  Kl. 10.00 - 16.00  Kjellerup 
Lørdag den 16. december Kl. 10.00 - 16.00  Stadome, Ikast 
Lørdag den 6. januar 2018 Kl. 10.00 - 16.00  Stadome, Ikast 
Lørdag den 27. januar  Kl. 10.00 - 16.00  Stadome, Ikast 
Lørdag den 24. februar Kl. 10.00 - 16.00  Odder 
Lørdag den 10. marts  Kl. 10.00 - 16.00   Kjellerup 
Lørdag den 24. marts  Kl. 10.00 - 16.00  Spjald 
Tirsdag den 3. april  Kl. 18.00 - 20.00  Meddeles senere 
Den 13.-15. april Weekendsamling  Malente, Tyskland 
Jylland Nord
Dato Tidsrum Sted
Tirsdag den 19. september Kl. 18.00 - 19.30 Brønderslev
Mandag den 9. oktober Kl. 18.00 - 20.00  Aars 
Mandag den 30. oktober  Kl. 18.00 - 20.00  Hjallerup 
Mandag den 6. november  Kl. 18.00 - 20.00  Helsted Fremad 
Den 18. - 19. november Weekendsamling  Stadome, Ikast 
Lørdag den 9. december Kl. 10.00 - 16.00  Skyum efterskole 
Tirsdag den 19. december  Kl. 18.00 - 20.00 Fortuna Hjørring 
Søndag den 14. januar 2018  Kl. 10.00 - 16.00  Støvring 
Lørdag den 3. februar Kl. 10.00 - 16.00  IK Rosendal 
Lørdag den 3. marts  Kl. 10.00 - 16.00  Brønderslev 
Lørdag den 24. marts  Kl. 10.00 - 16.00  Åbybro 
Den 13.-15. april Weekendsamling  Malente, Tyskland