Udannelsessweekend DBU Bornholm

I denne weekend er der ikke planlagt afvikling af stævner og andet, så I har mulighed for at deltage. Da vi som lokalunion gerne vil hjælpe jer med at blive så godt som muligt klædt på til at varetage jeres roller, er alle kurser gratis. Tilmeldingsgebyr opkræves hvis man udebliver.

  • C1 træneruddannelse - Kun for piger og kvinder 
    Lørdag d. 9. maj kl 09.00-17.00 inkl frokost.
  • C1 træneruddannelse - For alle
    Søndag d. 10. maj kl 09.00-17.00 inkl frokost.

    Med en UEFA C-licens bliver du klædt på til at blive en dygtig fodboldtræner – uanset om du vil træne på højere niveauer eller være en god træner for dine børns fodboldhold.
  • Keeper uddannelse. 
    Bliv som træner bedre til at udvikle keeperens rolle i spillet. 
    Instruktør og keepertræner Claus Fallentin har udviklet temakurset til DBU, der klæder trænere på til at dygtiggøre keepere. 
    Lørdag d. 9. maj kl 10.30-17.30 inkl frokost.
  • Mentalt overskud og handlekraft
    Kursus for dommere og andre. Mere info følger. 
  • Selvindsigt, kommunikation og handlekraft - At stå stærkt som kvinde i fodboldens miljø. 
    Med udgangspunkt i persontype-profiler får du kendskab til din egen personlighedstype, lærer at genkende og navigere i andre personlighedstyper, samt får redskaber til den konstuktive kommunikation i et udfordrende miljø. 
    Søndag d. 10. maj kl 10.00-15.00 inkl frokost

Vil I høre nærmere om uddannelserne, er I altid velkommen til at ringe eller sende os en mail på info@dbubornholm.dk